Ortodoncja to dziedzina medycyny, która zajmuje się korygowaniem nieprawidłowości zgryzu oraz ustawienia zębów, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie nie tylko estetycznie wyglądającego uśmiechu, ale również zdrowej funkcjonalności jamy ustnej. Po zakończeniu leczenia ortodontycznego, niezwykle ważnym etapem jest faza retencji, która zapewnia utrzymanie osiągniętych rezultatów. W tym kontekście kluczową rolę odgrywają szyny retencyjne, zwane też retainerami. Poniżej przedstawiamy szczegółowe informacje na temat tego, czym są szyny retencyjne, dlaczego są one tak ważne w procesie utrzymania efektów leczenia oraz jak długo powinno się je nosić, aby zapewnić trwałość i satysfakcję z uzyskanych wyników.

Co to jest i dla kogo jest przeznaczona szyna retencyjna?

Szyny retencyjne to specjalne urządzenia ortodontyczne, zaprojektowane do utrzymania zębów w ich nowym, idealnym położeniu po zakończeniu leczenia aparatem ortodontycznym i zdjęciu aparatu stałego. Ich główną funkcją jest zapobieganie przesuwaniu się zębów, co może prowadzić do utraty efektów terapii u osób, które przeszły leczenie wad zgryzu. Są przeznaczone dla:

 • Pacjentów po zdejmowaniu aparatu stałego.
 • Osób, które chcą zapobiec przesuwaniu się zębów z przyczyn naturalnych lub po leczeniu ortodontycznym.
Retainer
Retainer
Retainer

Jak wygląda retainer?

Aparat retencyjny to specjalistyczne urządzenie zaprojektowane do utrzymania zębów w ich idealnej pozycji po zakończeniu leczenia ortodontycznego. Istnieją dwa główne typy aparatów retencyjnych: stałe i ruchome:

 • Stałe aparaty retencyjne składają się z cienkiego drutu, który jest trwale przymocowany do wewnętrznej strony zębów, najczęściej tych przednich.

 • Ruchome aparaty retencyjne to oferowane przez nas przezroczyste nakładki, które idealnie dopasowują się do zębów, przypominając wyglądem nakładki wybielające lub ochraniacze sportowe. Są one łatwe do założenia i zdjęcia, co ułatwia utrzymanie higieny jamy ustnej.

 •  

Dlaczego szyna retencyjna jest tak potrzebna?

Leczenie ortodontyczne to wieloetapowy proces polegający na naprawie różnego rodzaju wad zgryzu i ułożenia zębów. Po jego zakończeniu zęby nie są jeszcze w pełni ustabilizowane w swojej nowej pozycji. Bez wsparcia, mogą one “wrócić” do swojego pierwotnego ułożenia, co zniweczyłoby efekt uzyskany w trakcie leczenia. Szyna retencyjna jest niezbędna, aby:

 • Zapewnić trwałość efektów leczenia ortodontycznego.

 • Umożliwić stabilizację nowej pozycji zębów w okresie gojenia tkanek i przemodelowania kostnego.

Reasumując, efektywność leczenia ortodontycznego może zostać zaburzona jeśli leczenie przerwane zostanie przed końcem lub po jego zakończeniu nie zostanie utrwalony efekt. I tutaj z pomocą przychodzi retainer.

 

Jak długo należy nosić szynę retencyjną?

Zastosowanie szyny retencyjnej dobranej według zaleceń lekarza (na zęby górne lub dolne czy sięgającej do wskazanych przez lekarza zębów) gwarantuje utrzymanie osiągniętego długim i kosztownym leczeniem. W przeciwnym razie, jeśli podjęcie tego kroku zostanie zaniechane – wady zgryzu mogą powrócić.

Czas noszenia szyn retencyjnych może się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz zaleceń stomatologa ortodonty. Jednak istnieje ogólna zasada:

 • Bezpośrednio po leczeniu: Noszenie szyn, szyn retencyjnych przez całą dobę, poza momentami spożywania posiłków i higieny jamy ustnej, zwykle przez pierwsze kilka miesięcy.

 • Długoterminowo: Po początkowym okresie, ortodonta może zalecić noszenie szyny tylko w nocy. Niektórzy pacjenci mogą potrzebować nosić szynę retencyjną przez kilka lat, a w niektórych przypadkach nawet na stałe w czasie snu, aby zapewnić trwałość efektów leczenia.

Pamiętaj! O czasie noszenia szyny retencyjnej decyduje stomatolog prowadzący leczenie.

Jak czyścić szynę retencyjną?

Regularne czyszczenie aparatu retencyjnego jest kluczowe, aby zapewnić jego długotrwałą efektywność oraz utrzymanie higieny jamy ustnej. Oto kilka wskazówek, jak prawidłowo dbać o swój aparat:

 

 • Po każdym użyciu: Opłucz aparat retencyjny pod bieżącą wodą, aby usunąć resztki jedzenia i płytkę nazębną.

 • Codzienne czyszczenie: Użyj miękkiej szczoteczki i delikatnego mydła (unikaj pasty do zębów, która może zarysować aparat) do dokładnego czyszczenia. Dokładnie spłucz pod wodą.

 • Dezynfekcja: Raz w tygodniu zanurz aparat retencyjny w roztworze do dezynfekcji przeznaczonym dla stałego aparatu ortodontycznego, dostępnym w większości aptek lub sklepów specjalistycznych.

 • Przechowywanie: Gdy nie używasz szyny, przechowuj ją w suchym, czystym pojemniku.

Pamiętaj, aby unikać stosowania gorącej wody, która może zniekształcić aparat, oraz produktów chemicznych, które mogą go uszkodzić. Regularne wizyty u specjalisty pozwolą także na sprawdzenie stanu aparatu i ewentualną korektę jego dopasowania.

 

Ile kosztuje szyna retencyjna?

Cena szyny retencyjnej różni się w zależności od grubości materiału, z którego jest wykonana. Oferujemy wybór aparatów retencyjnych w konkurencyjnych cenach i w dwóch grubościach:

 

 • 1 mm – grubość standardowa

 • 2 mm – grubsze ścianki, model przeznaczony dla osób z problemem bruksizmu

Więcej informacji, w tym szczegółowe ceny, znajdziesz bezpośrednio w naszym sklepie.

KUP TERAZ

JAK WYGLĄDA PROCES ZAMÓWIENIA?​​

W pierwszym kroku wysyłamy do Ciebie zestaw wyciskowy.

Po otrzymaniu zestawu, należy pobrać wycisk zębów według instrukcji i odesłać go na adres pracowni.

W ciągu 8-14 dni roboczych od otrzymania wycisku, wykonamy Twój retainer.

W przypadku zamówień międzynarodowych, paczka będzie przygotowana do odesłania. Należy tylko udać się do urzędu pocztowego.

Pobieranie wycisku zębów pod szynę retencyjną​

Pobieranie wycisku jest bardzo proste i każdy bez problemu będzie w stanie wykonać to samodzielnie.

Masę wyciskową podobną do plasteliny, należy włożyć do formy i następnie nałożyć ją na zęby. Całość trwa niecałe 5min.

Poniżej prezentujemy filmik instruktażowy jak pobrać sobie wycisk zębów.

Dziękujemy za zaufanie - SPRAWDŹ OPINIE