Trenujesz? Wybierz odpowiednią ochronę!

Ochraniacze na zęby wykonane są z elastycznego tworzywa. Nakłada się go na zęby, by chronić je przed skutkami uderzeń w twarz i głowę. Bez względu na to, czy jesteś amatorem, czy zawodowcem, zwróć uwagę na ochraniacz. Powinien być jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego sportowca.

Jaką rolę odgrywają ochraniacze na zęby?

Ochraniacz zwykle zakrywa górne zęby. Chroni przed:

 • złamaniem zębów,
 • zranieniem ust,
 • uszkodzeniem twardych i miękkich tkanek,
 • złamaniem korzeni zębów,
 • awulsją zębów.

Warto pamiętać, że około jedna trzecia wszystkich uszkodzeń zębów jest związana właśnie ze sportem. Ochraniacz na zęby powinien być elastyczny, wygodny i wytrzymały. Wtedy nie będzie Cię drażnił. Model wykonany na specjalne zamówienie zapewnia najlepszą ochronę jamy ustnej. Oferuje najwygodniejsze dopasowanie i najlepszą ochronę. Dlatego wielu sportowców preferuje indywidualne ochraniacze na zęby.

Dlaczego warto wybrać dobry ochraniacz?

Przede wszystkim dlatego, że chroni przed zranieniem jamę ustną, zęby, policzki, szczękę i język. Dobry ochraniacz powinien chronić przed typowymi problemami występującymi podczas uprawiania sportu.

W przypadku takich dyscyplin jak football amerykański, hokej i lacrosse, możesz wybrać model z cienkim przednim profilem. Dzięki temu ochronisz zarówno górne jak i dolne zęby. Jeśli natomiast trenujesz koszykówkę lub piłkę nożną, potrzebujesz większej ochrony. Nie masz bowiem dodatkowej ochrony w formie kasku.

Pamiętaj, że niektóre drużyny i organizacje mają określone wymagania. Jeśli nie masz pewności, który model kupić, poproś o pomoc trenera, dentystę, sędziego lub pracownika klubu.

Wielu ekspertów twierdzi, że sportowcy są 60 razy bardziej narażeni na urazy zębów, jeśli nie noszą ochraniaczy. Istnieją również przekonywujące dowody, że mogą one chronić przed wstrząsem mózgu. Zapewniają skuteczną ochronę przed urazami jamy ustnej. Dlatego są często wymagane przez trenerów i młodzieżowe organizacje sportowe.

Jak dbać o ochraniacz na zęby?

Prawidłowe noszenie, czyszczenie i pielęgnacja ochraniacza na zęby są niezwykle ważne. W ten sposób możesz uchronić się przed infekcjami oraz chorobami zębów i dziąseł.

Zalecenia

 • Przed założeniem ochraniacza wymyj i wynitkuj zęby.
 • Nie żuj ochraniacza, ponieważ możesz go zniekształcić.
 • Nigdy nie wrzucaj ochraniacza z brudnymi, spoconymi ubraniami, butami i sprzętem.
 • Ochraniacz możesz myć ciepłą (nie gorącą) wodą, mydłem i nową szczoteczką. Trzymaj go w pudełku, jeśli w danym momencie nie jest Ci potrzebny.
 • Nie zginaj ochraniacza na zęby. W przeciwnym razie możesz go uszkodzić.
 • Ciepło może zniekształcić ochraniacz. Dlatego nie wystawiaj go na działanie wysokiej temperatury.
 • Nie próbuj samodzielnie zmieniać poziomu dopasowania.

 W zależności od intensywności użytkowania, prawidłowej pielęgnacji i przechowywania, ochraniacz może Ci służyć przez 1-3 lata. Czas realizacji zamówienia w Dent Guard trwa 3-14 dni od otrzymania wycisku. Uzależniony jest od aktualnej ilości zleceń.